• Norgur
      link
      fedilink
      121 year ago

      Oh don’t you try to sell me on the “you won’t always have a calculator in your pocket” thing. I have fucking Excel in my pocket.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        81 year ago

        It’s not just about haveing a calculator, it’s also that it’s faster and more convenient if you can do simple sums like this in your head. It also means you can sanity check the numbers your calculator gives you to make sure you didn’t make a mistake entering the sum.

        To your point below about products having their unit cost displayed, more than once I’ve seen that just be wrong, so I wouldn’t rely on it. Make sure you can check it in your head.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        61 year ago

        Who really wants to use Excel to figure out if the 24-pack of Coca-Cola or the 3 12 packs is a better deal?

        • Norgur
          link
          fedilink
          61 year ago

          I don’t need to, there’s a legal requirement to print prices per liter or kg on every price tag here.

          • @[email protected]OP
            link
            fedilink
            11 year ago

            Does this requirement exist for toilet paper? Because I don’t know what the hell is considered a better deal based on all the marketing.

            • Norgur
              link
              fedilink
              21 year ago

              Sadly, no. Paper towels and toilet paper are evil. Different sizes rolls with different amounts of sheets with different layers with different prices.

          • @[email protected]
            link
            fedilink
            -3
            edit-2
            1 year ago

            But if you want to buy only half a kg, you don’t know how much it costs (if you dont know basic maths)- because it only lists the price for a full kg. Do you start pulling out your Excel for that?