While chicken from Walmart (or Costco) about $5 and it becomes 4-8 meals.
Air pop popcorn. Buy popcorn by the huge bags, so I only buy every few years.
Rice is cheap.
Bread is cheap.
Pancakes.
Bananas (it’s like $1 for the week)
Also check out your local food bank, lots of free stuff to fill the kitchen, then you just have to buy a few staples that are missing from the food bank items. (The one near me doesn’t have milk, eggs, meat, etc. but they have plenty of vegetables and fruit and some snacks) also a monthly box filled with canned foods.
While chicken from Walmart (or Costco) about $5 and it becomes 4-8 meals.
Air pop popcorn. Buy popcorn by the huge bags, so I only buy every few years.
Rice is cheap. Bread is cheap. Pancakes. Bananas (it’s like $1 for the week)
Also check out your local food bank, lots of free stuff to fill the kitchen, then you just have to buy a few staples that are missing from the food bank items. (The one near me doesn’t have milk, eggs, meat, etc. but they have plenty of vegetables and fruit and some snacks) also a monthly box filled with canned foods.
Who eats popcorn for dinner? They asked about food, not snacks. Popcorn contains basically zero nutrition.
We do all the time, popcorn and nachos with a movie or show. Sometime peanuts too.