The per 100g price makes it seem like the 1kg (bottom) item is cheaper than the 2kg one.

I wonder how many people are baited into getting the more expensive item (by weight).

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    -8
    edit-2
    2 months ago

    You should shop by ingrediends and ecological reasons. That’s sadly not represented by $/g.

    The heavier product with the better “bang for the buck” is usually the one with the poorest quality and lots of sugar/additives/flavours/etc.

    Discounter products like “Great Value” can easily have a better quality than stuff produced by “Kraft” and other Unilever/Nestle/etc. products.

    Checking the ingredients list and the nutrition table should be a natural first instinct when grabbing something off the shelf.

    • Steve Dice
      link
      fedilink
      English
      2
      edit-2
      2 months ago

      You’re buying from the store? Don’t you know that’s terrible for your health and the environment? You should grow your own in your greenhouse. Jeez. Some people.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        English
        1
        edit-2
        2 months ago

        Yes. Because we live in a setting of specialists.

        I am no specialist at efficiently growing healthy food. So if I try it, it will be objectively worse than if someone else more proficient does it for me. And if that one is worse in doing something I am better in, we both are off worse and everything overall.

        So if we both would do things we are good at, the resulting products/services would be better, the processes would be more efficient (time, ressources, waste), which in return benefits all participants and the environment at the same time.

        Actually that is so efficient, it is possible to pay for the store’s rent, the wage of the people transporting, managing and selling that stuff to me. If I ineffectively grow my own food, all these are out of their jobs or have to (badly) grow their food at home, which they cannot afford anymore and they even do not have the necessary space for a field to do so.

        • Steve Dice
          link
          fedilink
          English
          12 months ago

          Well, get to working on becoming a specialist so you can do it better. Don’t you care about the harm you’re doing?!

            • Steve Dice
              link
              fedilink
              English
              1
              edit-2
              2 months ago

              I’m making fun of your tone-deaf virtue-signaling response by being even more tone-deaf and virtue-signaling even harder.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        English
        82 months ago

        While you’re not wrong that people should probably shop that way, if they can. It feels tone deaf, as many people can barely afford groceries in the first place, so shopping by cost per weight/calorie is almost a requirement.

        At least I think that’s what’s happening.