Up untill a week ago Nofrills carried these “three packs” of salmon for $10. Now the same pack contains two for the same $10. I thought it felt light when I bought it yesterday.

This comes to about $0.02 increase per gram, and a $1.10 price increase overall. Or a 11% increase in price overall. Meanwhile inflation is at 6-7%?

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    32 years ago

    This is as designed. It’s like shopping for mattresses, they don’t want you to comparison shop.

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      12 years ago

      Unit pricing is mandated in many jurisdictions, however many of them don’t mandate the specific units that are used. I wish they’d do that so that we could properly compare items.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        English
        42 years ago

        The marketing law in Denmark does that. With few exceptions, everything must have the price displayed in the proper unit (liter, kilogram, meter, square metres or cubic metres) in addition to the price pr. item.